Sortiment z Evropy i České republiky

Sortiment z Evropy i České republiky

Je téměř neuvěřitelné, jaké možnosti nabízí současné školkařství. Vždy nás něco nového překvapí a potěší. Po dobu posledních 22 let minimálně 2x ročně navštěvujeme všechny školkařské oblasti a své dodavatele. Osobní vazby, podrobná znalost produkčních ploch a kvality výpěstků, ale i pěstitelských kapacit, technologií a dalších specifických informací, to vše nám umožňuje pro vás vybrat to nejlepší, co je v Evropě nabízeno.


Evropské školkařství mělo obrovské štěstí, že se během posledního sta let mohlo rozvíjet systematicky a postupně. V místech s příznivými pěstebními podmínkami se školkařské oblasti, vzniklé již na počátku minulého století, dále specializovaly na určitý typ produkce. Zde se, často v rodinných firmách, kumulovalo know-how, rozvíjely nové technologie, šlechtil nový rostlinný materiál. Přirozenou cestou tak vzniklo rozdělení Evropy do pěstitelských oblastí. V Německu (Oldenburg, Westerstede) pěstují kvalitní solitéry listnatých a jehličnatých dřevin, rododendrony a další vřesovištní rostliny, v Holandsku a Belgii široký sortiment rostlin v kontejnerech a alejové stromy, z Itálie (Pistoia) pochází stálezelené a ornamentální rostliny, topiary, sortiment solitérních keřů, magnolie, střihanolisté javory, z Maďarska a Bavorska alejové stromy, jehličnany atd. Každá z těchto oblastí má svoji exkluzivní produkci a pouze kombinací rostlin z těchto míst je možné docílit uceleného sortimentu. Mezi těmito oblastmi zároveň probíhá velmi čilý obchod a jenom důsledná znalost pěstitelských ploch umožňuje rozeznat pravý původ rostlin.


Velmi intenzivně  se ale rozvíjí i česká produkce. Zvětšují se plochy, rozšiřuje sortiment, investuje se do technologií. Kvalita výpěstků již dlouhodobě dosahuje evropských standardů. Školky jsou však často úzce specializovány na určitý výsek ze sortimentu a jsou rozesety po celé republice. Pro mnohé je pak zásadní problém svoji produkci efektivně nabídnout klientům. Právě pro takové producenty je naše Cash & Carry vhodným partnerem. Se svými českými dodavateli spolupracujeme systematicky a dlouhodobě. Zásadní je pro nás schopnost producenta zajistit dlouhodobě stálý a kvalitní rostlinný materiál v požadovaných velikostech. Velmi stojíme o české dodavatele, podíl českého zboží v rámci našich dodávek se každoročně zvyšuje. Pravidelné odběry dávají našim dodavatelům prostor pro stabilitu a růst. Z české produkce má velký podíl především široký sortiment jehličnanů v balu, popínavých rostlin, listnatých a jehličnatých dřevin v kontejnerech a trvalky.

Sortiment z Evropy i Česka title=